Skip to main content

Бізнес-репутацію в очах суспільства легко зіпсувати, якщо компанія не до кінця впевнена в прозорості свого ланцюжка постачання.

Майже три чверті обсягу фундука в світі експортуються з Туреччини, а його найбільшим покупцем є італійська компанія Ferrero — виробник відомої шоколадної пасти Nutella. Але горіхи збирають в основному мігранти, зокрема діти, які багато працюють за дуже низьку заробітну плату, — пише журналіст BBC Тім Вевелл.

Недавнє розслідування BBC зайвий раз нагадало нам: бізнес-репутацію в очах громадськості легко зіпсувати, якщо компанія не до кінця впевнена в прозорості своєго ланцюжка поставок.

За словами Тіма Вевелла, часто горіхи в Туреччині збирають цілими сім’ями. Це вкрай виснажлива робота, яка займає близько 10 годин на день. Сумно думати, що одні діти, забруднені шоколадом, весело посміхаються з рекламних постерів, тоді як інші — змушені допомагати батькам на плантаціях. І не факт, що всі вони можуть спробувати кінцевий результат своєї праці у вигляді шоколадно-горіхової пасти. Адже ставка мігрантів(в основному — курдів) набагато менша, ніж офіційна мінімальна зарплата в Туреччині.

Позиція Ferrero, відповідно до статті Тіма Вевелла, в цьому питанні така: ми робимо все можливе, але бути повністю впевненими в етичності продуктів на всьому ланцюжку не можемо.

З одного боку — причини зрозумілі. У Туреччині близько 400 тисяч невеликих сімейних фруктових садів. І до того, як горіхи потраплять, скажімо, до представників того ж Ferrero, вони пройдуть шляхом звивистого і складного ланцюжка поставок. Однак, чи виправдання це?

Бізнес-репутацію в очах суспільства легко зіпсувати, якщо компанія не до кінця впевнена в прозорості свого ланцюжка постачання.

Концепція сталого розвитку

На Першій міжнародній конференції з управління закупівлями та ланцюжком поставок в Києві керівник проектів для Supply Chain в Mutatis Mutandis Пол Деннеман акцентував увагу на тому, що концепція сталого розвитку ще ніколи не була настільки актуальна, як зараз. І це безпосередньо стосується сфери закупівель.

Основний меседж Пола: нестабільність світової економіки довела — бізнес повинен стати сталим, орієнтуватися на управління ризиками в закупівлях і забезпечити безпеку свого ланцюга поставок(supply chain). За його словами, сталість(sustainability) — це не просто про екологію, це про відповідальне ставлення до всіх сфер життя і виробництва. Простіше кажучи, компанія повинна бути на 100% впевнена: наш ланцюг поставок повністю етичний і «прозорий», для виробництва закуповуваної нами продукції не використовувалася дитяча праця і праця рабів, продукти відповідають екологічним стандартам і так далі.

Особисто я впевнена: сьогодні в Європі з вами будуть працювати, тільки якщо ваш бренд етичний, а бізнес — сталий. І великі компанії-гіганти — не виняток.

Пол Деннеман (керівник проектів для Supply Chain в Mutatis Mutandis) на Першій міжнародній конференції з управління закупівлями та ланцюжком постачання в Києві

ільше про sustainability – в статті “В Європі з вами будут працювати, якщо ваш бренд етичний та сталий

Потрібен повний контроль за процесом закупівель

Про приклади«провалів» закупівельних департаментів великих корпорацій, які недостатнього стежили за своїм ланцюжком поставок, на конференції, зокрема, говорив і директор з розвитку міжнародного бізнесу CIPS Вілл Бітті, який навів в приклад недопрацювання закупівельного департаменту косметичного бренду The Body Shop. Цим хлопцям навіть довелося змінити своє маркування, тільки тому, що з’ясувалося: вони не могли більше бути впевнені, що по всій довжині їх ланцюга поставок відсутні товари, які випробовувалися на тваринах. А це мільйонні витрати. І таких прикладів, як ви розумієте, не мало.

І тут на думку спадає логічне запитання: чи могли в Ferrero наступити на ті ж граблі? З огляду на розміри компанії — таке, дійсно, можливо. Сказати, що Ferrero не робить нічого, щоб вирішити проблему, не можна. Відомо, що цей виробник кондитерської продукції працює надпрозорістю свого ланцюжка поставок. Ferrero займається навчанням фермерів, сільськогосподарських робітників, підрядників, трейдерів, брокерів, голів сіл, щоб зробити весь сектор більшsustainabile(в цьому випадку — етичним). Це включає в себе навчання правилам при прийомі працівників, зокрема, щодо запобігання дитячої праці. Однак, за словами журналіста BBC, програма охоплює приблизно 10% фермерських господарств, а цього, звичайно, мало. Особливо, якщо врахувати, що компанія придбаває більше третини зібраних в Туреччині горіхів.

І виходить, що з одного боку — у них досить правильні заяви, вони, дійсно, щось роблять і навіть виділяють на це гроші, але повного контролю всього процесу у них немає.

Директор з розвитку міжнародного бізнесу CIPS Уілл Бітті на Першій міжнародній конференції з управління закупівлями та ланцюжком постачання в Києві

У сучасній дискусії позиція більшості експертів зводиться до того, що відповідальність повинні нести всі: від виробника до фахівця із закупівель. Саме департамент закупівель компанії повинен гарантувати відповідність нормам сталого розвитку, Конвенції ООН про права дитини, Загальній декларації прав людини. І саме фахівці із закупівель повинні розробити стратегію, завдяки якій весь процес буде ефективно моніториться і управлятися. Тобто, якщо одна схема не працює, треба шукати інший вихід. І відповідальне ставлення до процесу закупівель стосується не тільки європейських компаній.

Українському бізнесу також пора задуматися, а чи дотримуються вони принципів sustainability?

Зараз Україна займає 39 місце серед усіх країн світу з досягнення цілей сталого розвитку. На думку Пола Деннемана, результат непоганий, але ще є над чим працювати. Фахівці зі закупівель просто зобов’язані точно знати, якаісторія у придбаних ними товарів або сировини, щоб бути впевненими в їх етичності. А місія і цілі компанії не повинні розходитися з їх реальними діями.

Врятувати ситуацію і гарантувати прозорість, врешті-решт, можуть регулярні перевірки та аудити постачальників. Можливо, установка камер спостереження, використання новітніх IT-технологій, таких як blockchain, які гарантують збереження інформації в незмінному вигляді.

І, знаєте, як би пафосно не звучало, але саме від нас з вами сьогодні, і насамперед від фахівців із закупівель і голів компаній, залежить, яким стане світ майбутнього і яким побачать його наші діти. Сподіваюся, він буде більш справедливим і сталим.