Skip to main content

Одним з інструментів такої системи може стати блокчейн-технологія

країнські агрокомпанії щорічно підвищують свою ефективність і врожайність посівів, але все ще не дотягують до рівня європейських компаній, які більш конкурентні й ефективні. Чому? Багато хто не застосовує новітні технології, неправильно вносить добрива і засоби захисту рослин (ЗЗР), неефективно організовують закупівлю і постачання, не можуть проконтролювати витрати і використання посівного матеріалу, добрив і ЗЗР.

Давайте детально проаналізуємо проблему неефективної організації закупівель та поставок. Унаслідок зростання агроринку менеджмент компаній все ще вважає, що закупівлі і ланцюжок поставок – не настільки важлива функція, яка забезпечує ефективність агробізнесу і безпосередньо впливає на прибутковість компаній. Наприклад, на ринку сертифікованих добрив і ЗЗР дуже багато сірих фірм, які привозять і продають далеко не завжди якісний продукт. Під час одного проекту ми зіткнулися з тим, що служба закупівель купувала добрива і ЗЗР не у офіційних представників, а у перекупників. На жаль, цей факт ми виявили вже під час аудиту закупівель та в подальшому під контролем керівництва провели повноцінний тендер серед офіційних представників.

Ще одна сфера, де можна заробити додаткові гроші, – ефективне управління постачальниками. Якщо закупівельники зможуть побудувати правильні відносини з ними, то з’являється можливість отримати додаткову вигоду у вигляді знижок на обсязі поставок, відстрочки платежів, додаткових бонусів, ексклюзивних розробок (рецептур, насіння, поставок і т.д.). З деякими постачальниками доцільно укладати довгострокові і ексклюзивні контракти. Наприклад, з розробниками унікальних ліній, обладнання, технологій і т.д.

Також дуже важливо приділяти увагу товарам або послугам, від яких залежить успіх вашого бізнесу: наприклад, насіння, добрива та ЗЗР – від них безпосередньо залежить врожайність. А ось з постачальниками стандартних запчастин, ЗІЗ, миючих засобів та інших товарів, які пропонуються в широкому асортименті на ринку, можна мати короткострокові відносини, періодично виставляючи ці лоти на тендер і проводячи аукціони.

Потрібно розуміти, що процес закупівель завжди починається з визначення потреб. Якщо вони визначені невірно – не ті інгредієнти, не та хімічна формула, не ті комплектуючі, недостатній термін закупівлі і поставки і відповідно – внесення, то в результаті гроші будуть даремно витрачені, і ви не отримаєте належного ефекту.

Загалом, правильно написане технічне завдання – це половина успіху в закупівлях, оскільки це дозволяє шукати потрібні рішення для бізнесу. Техзавдання, написане під конкретного постачальника або виробника, може потребувати дуже великих грошей.

Потрібно розуміти, що процес закупівель завжди починається з визначення потреб. Якщо вони визначені невірно, то в результаті гроші будуть даремно витрачені, і ви не отримаєте належного ефекту.

Особливо важливими інструментами в закупівлі та постачанні є інформаційні системи і штучний інтелект, які допомагають легко і чітко контролювати на відстані виробничі процеси, складну логістику (транспорт, склади, сховища, силоси) і багато транспортних витрат. Тільки завдяки розумним системам, дронам та іншим технологіям є можливість відстежити маршрути, показники використання паливно-мастильних матеріалів, внесення добрив, поливу і т.д. Все це через систему зв’язку передається і контролюється в єдиному «центрі керування польотами». І для цього не треба бігати по полях, щоб дізнатися, скільки конкретний фермер проїхав, витратив солярки і вніс добрив. Уже можна простежити весь шлях ресурсу від магазину до місця його використання.

Блокчейн-технологія надає як покупцям, так і рітейлерам можливість відстежити походження і переконатися в надійності і якості продукту. Докладна інформація про кожен продукт буде доступна публічно, і неякісний товар можна буде без особливих проблем виявити і повернути назад на ферму. Це більше вдарить по виробниках дешевих продуктів через розкриття інформації про погане поводження з тваринами, невідповідність товарів стандартам галузі, використання пестицидів і хімікатів. А ось сумлінні аграрії завдяки блокчейну тільки зміцнять свій авторитет.

Наприклад, французький постачальник Carrefour за допомогою блокчейн технології зробив публічною інформацію про птахів, що знаходяться на вільному випасі. Споживачі можуть вибрати курку, встановити термін її життя і визначити фермера, який буде її вирощувати.

У 2017 році NESTLE, Unilever, Walmart Inc. і Dole у співпраці з IBM заснували уніфіковану блокчейн-систему Food Trust, яка веде документацію, прийняту всіма основними гравцями ринку. Її введення сприятиме посиленню заходів безпеки для всього світового агросектора. IBM також випускає новий додаток для фермерів, що дозволяє їм додавати інформацію в базу даних Food Trust. У разі виникнення скандальних ситуацій з поставками, час розслідувань при використанні блокчейн-технології істотно скоротиться, і в майбутньому виробники зможуть уникнути масових відкликань продуктів і вибракування худоби.

Звісно, потрібно визнати, що блокчейн-поставки коштують набагато дорожче, ніж традиційні, адже використання смарт-контрактів (спеціального комп’ютерного алгоритму для укладання та підтримки бізнес-угод) вимагає великої кількості електроенергії. Натомість аграрії істотно заощадять час. Так, в 2017-му в рамках продажу США уряду Китаю 60 тис. тонн соєвих бобів, вдалося в 5 разів скоротити часові витрати на роботу з документацією завдяки використанню смарт-контрактів.

Мінімізація ризиків в закупівлях та постачанні – запорука економії грошей при складанні оптимальних маршрутів пересування транспорту і придбанні продукції з тривалим терміном придатності. Закупівельники безпосередньо беруть участь в процесі вибору постачальника або провайдера, в затвердженні техзавдання та управлінні категорією. Закупівельник зобов’язаний розрахувати ТСО (total cost of ownership), в якій потрібно врахувати всі складові загальної вартості володіння, а також спрогнозувати ризики на майбутнє, щоб не зазнати величезних втрат.

Якщо закупівельники і фахівці ланцюга постачання є не просто передатною ланкою, а добре розуміють бізнес, мають контакти з фермерами і досвід в закупівлях, тоді вони можуть порадити оптимальне рішення щодо постачальника і продукта / послуги, які необхідно придбати.

Агробізнес потрібно виводити з архаїки і старих методів на новий рівень, щоб українська продукція була конкурентоспроможна на світових ринках.