Саме так вважає Марина Трепова СЕО компанії IPSM, яка за минулі роки збільшила прибуток не однієї великої організації за допомогою оптимізації процесу закупівель. Як саме? Давайте дізнаватись…
”З усіх організаційних процесів, закупівлі найчастіше оминають стороною, адже прийнято вважати, що якщо хочеш збільшити прибуток - просто продавай більше ...
На жаль, часто саме так і відбувається. У багатьох компаніях закупівлі вважаються функцією з оформлення документів або, в кращому випадку, проведення тендерів. На цьому розуміння цінності закупівель закінчується. Я часто розповідаю інвесторам, як багато можливостей втрачається, якщо не давати закупівельникам впливати на певні процеси в компанії. При правильному підході можна заощадити до 30% бюджету. У компаніях, де комплексно не підходили до питання закупівель, економія становить в середньому 15% від загального розміру витрат. Так, при річному обсязі закупівель в 300 млн гривень, ви можете заощадити 45 мільйонів.
Як досягнути таких вражаючих результатів?
Спочатку проаналізувати і оптимізувати потреби в закупівлях разом з внутрішнім замовником, щоб на складах не було надлишків продукції, і не доводилося проводити однакові тендери щотижня. Потім вивчити витрати, розбити їх на категорії, зрозуміти залежності, специфіку ринку, вимоги до товарів і послуг. І для кожної категорії розробити власну стратегію. Для деяких категорій вибір постачальника повинен відбуватися через переговори 1 раз в рік, а для інших можна проводити електронні аукціони хоч кожен місяць.
Для проведення такої аналітики фахівцеві із закупівель потрібні спеціальні знання?
Просто купувати може будь-який співробітник, адже ми ходимо в магазин і робимо покупки. Але одна справа купувати продукти додому на кілька тисяч гривень в місяць, а зовсім інша – організувати закупівлю та поставки на мільйони і мільярди гривень в рік. Я впевнена, що довіряти витрату таких сум в компаніях можна тільки навченим людям, які знають і розуміють, як правильно керувати цими грошима, отримавши максимальний ефект для компанії. І мова не завжди йде про найнижчу ціну. Це можуть бути різні фактори: зручні терміни поставки і виконання робіт, високий рівень якості, оптимальні розміри партії поставки, рівень професійності виконавців, досвід проведення подібних проектів та інше. Сучасні закупівельники мусять відповідати високим вимогам, які на перший погляд зовсім не пов’язані із закупівлями: сильні навики у перемовинах, знання з фінансів та управлінського обліку, розуміння юридичних аспектів і законодавства, логістики, проектного менеджменту, сучасних технологій і т.п.
Оскільки тема розвитку сфери закупівель дуже важлива для України, протягом 6-ти років ми розробляємо якісний контент, навчальні програми та заходи. Наша Перша міжнародна конференція щодо закупівель та ланцюга постачання, яка відбудеться в червні 2019 року, це наступний етап. Ми хочемо створити майданчик для комунікації між українськими та міжнародними фахівцями, популяризувати передові рішення в цій сфері, підвищити значимість функції закупівель та ланцюга постачання всередині компаній. Ми покажемо рівень розвитку закупівель у світі і ті горизонти, до яких нам варто прагнути.
Що Ви пропонуєте компаніям, які не мають штатних фахівців із закупівель?
Для компаній, які не мають своїх ресурсів, актуальними стануть послуги з аутсорсингу закупівель. Протягом останніх 5 років ВРО (Business Process Outsourcing) стає все більш популярним. Щорічне зростання цього ринку у світі становить приблизно 12%. До нього належать і закупівлі.
Перші спроби вивести закупівельну діяльність на аутсорсинг в Україні зробили такі великі компанії як Київстар, Nestle Ukraine, DTEK та інші. Вони створили єдині центри, які надають послуги із закупівель для внутрішніх бізнес-одиниць централізовано.