Skip to main content

Провести це дослідження нас спонукав неочікувано високий інтерес закупівельників до онлайн-курсу від IPSM "Категорійний менеджмент в закупівлях". Нам стало цікаво, як українські закупівельники ставляться до CatMan, чи бачать його потенціал, і головне — чи використовують?

Наша команда та експерти єдині у думці: впровадження Категорійного менеджменту — один з найдієвіших способів підвищення ефективності закупівельних відділів. Особливо актуальним такий підхід стає у кризові часи. Дослідження виявило, що закупівельники з інтересом ставляться до категорійного менеджменту та вважають його важливою складовою для досягнення успіху в професії.

Категорійний менеджмент (CatMan) – стратегічний підхід, який організовує закупівельні ресурси через фокусування на специфічних напрямках витрат. Категорія зазвичай об’єднує товарно-матеріальні цінності (ТМЦ) або послуги, які схожі за характеристиками і призначенням у конкретній компанії.

 

У категорійному менеджменті працює підхід матричного управління, коли до управління категорією залучаються всі, хто якимось чином впливає на закупівлю конкретного різновиду товарів чи послуг. Категорійний менеджер може не знати усієї специфіки, та він має майстерно управляти усім закупівельним процесом та категорійною групою, бути стратегом.

Опитування проводилося в межах просвітницького телеграм-каналу Закупівлі_News, в середньому в ньому взяли участь 40 українських закупівельників.

Чи є в команді закупівельників категорійний менеджмент та наскільки це важливо?

67% респондентів відповіли, що в складі їх закупівельної команди вже працює категорійний менеджер. Це великий відсоток, якщо враховувати, що популяризація підходу в України лише набирає обертів. При цьому рівно 67% впевнені: категорійний менеджер їм потрібен. І тут, так би мовити, без зайвих коментарів:) 67%=67%. Однак, 15% вважають, що можуть обійтися і без такого спеціаліста у своєму відділі, 18% — не впевнені.

Чи вважає топ-менеджмент вашої компанії, що категорійний менеджмент у закупівлях - це важливо?
Чи потрібен категорійний менеджер вашій закупівельній команді?
Чи працює у складі вашої закупівельної команди категорійний менеджер?

Звісно, у просуванні ідеї впровадження CatMan важливу роль відіграє топ-менеджмент. Логічно, що 65% вважають, що їх керівники бачать переваги такого підходу (адже стільки ж респондентів відповіли, що категорійний менеджер працює в їх компанії). 20% — не знають ставлення свого керівництва щодо цього. З чого робимо висновок, що 20% ще не доносили інформацію про CatMan до директорів. 15% відповіли, що знають про поки що негативне ставлення топів до Категорійного. Як працювати з такою упередженістю?

Бізнес має зрозуміти, чому йому потрібно щось змінювати і заради чого. Порада: починайте щось поступово робити, використовувати категорійні інструменти в роботі. Так одержуються перші результати з цифрами, перші історії успіху. 

На якому рівні знання тонкощів категорійного менеджменту в закупівлях?

Найбільшу користь від роботи категорійного менеджера респонденти вбачають у: більш стратегічному підході до закупівель — 80%, у більшій впорядкованості — 11%,  більшій прозорості — 9%.

24% оцінюють свої знання на максимальному рівні. Маємо надію, що так відповіли категорійні менеджери:) Адже  CatMan потребує багатьох спеціальних знань, практики та постійного розвитку в професії.

При цьому семінари та лекції по темі хоча б раз у житті відвідували лише 47%. Самоосвіта, звісно, це круто:) Але наголошуємо: тема складна, велика та вимагає відпрацювання на практиці. А цього можна досягти лише завдяки тренінгам.

У чому найбільша “користь” від роботи категорійного менеджера у закупівлях? Категорійний менеджмент дає…
Як ви оцінюєте рівень свого розуміння поняття “категорійний менеджмент”?
Чи відвідували ви освітні заходи з категорійного менеджменту хоча б раз?

Чи допоможе знання категорійного менеджменту в кар’єрі закупівельника?

53% відповіли, що вперше про Категорійний менеджмент почули на роботі. Та, зі свого боку, нам дуже приємно, що 19% респондентів сказали, що дізналися про цей підхід від IPSM.

Доволі високим виявився і відсоток розуміння професійних обов’язків категорійного менеджера. Приблизно 70% закупівельників оцінили свої знання від 7 до 10 балів, з 10 можливих.

Звідки ви вперше почули про категорійний менеджмент?
Як ви оцінюєте рівень свого розуміння професійних обов'язків категорійного менеджера?
Чи можуть знання з категорійного менеджменту сприяти вашому кар'єрному зростанню?

Ну, і фінальне: 75% закупівельників впевнені, що знання з  CatMan здатні допомогти їм у кар’єрі. Погоджуємось:) Та бажаємо усім нашим друзям успіхів, як в навчанні та прокачуванні своїх скілів, так і в роботі.

ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ КАНАЛ У Telegram ЗакупівліNews – інформаційний майданчик, завдяки якому спеціалісти із закупівель та Supply Chain отримують доступ до найактуальніших новин та ефективних порад від провідних експертів України та світу.

Ілюстрації: результати опитування закупівельників в Телеграм-каналі “Закупівлі NEWS” у липні 2023.

Close Menu

Підписатися:

Раз на місяць ми відправляємо дайджест з найпопулярнішими новинами з усього світу та раз на декілька тижнів - запрошення на наші події.
Ви можете відписатися від розсилки будь-якої миті.