Skip to main content

За даними дослідження компанії PWC 48% українських організацій постраждали від економічних злочинів протягом останніх двох років. Аналітики відзначили: в ТОП-5 подібних злочинів увійшло шахрайство в сфері закупівель. Про те, як уникнути зловживань і заощадити до 30% бюджету компанії, ми поговоримо з Мариною Треповою, СЕО компанії IPSM, що надає послуги з аудиту, оптимізації і аутсорсингу закупівель і ланцюга постачання.

Чи справді в Україні така складна ситуація в сфері закупівель?

Підсумки опитування PWC у 2018 році засвідчили, що 33% організацій в Україні стикалися з шахрайством у сфері закупівель. З досвіду можу сказати, що випадки шахрайства у сфері закупівель трапляються в компаніях, де постачальників не перевіряють на сумлінність, не використовують механізмів контролю за їх підбором, укладенням договорів та процесом оплати за товари і послуги.

33% організацій в Украине стикались з шахрайством в закупівлях (дослідження PWC 2018)

З чим це пов’язано?

Найчастіше це пов’язано з недооціненістю сфери закупівель і людським фактором. У багатьох компаніях закупівлі вважаються функцією з оформлення документів або, в кращому випадку, проведення тендерів. На цьому розуміння цінності закупівель закінчується. Мені часто доводиться розповідати інвесторам як багато можливостей втрачається, якщо не давати закупівельникам впливати на багато процесів в компанії. Якщо розробити стратегію і правильно побудувати ці самі процеси, то за деякими напрямками можна заощадити до 30% бюджету. У компаніях, де комплексно не підходили до питання закупівель, економія становить в середньому 15% від загального розміру витрат.

Так, при річному обсязі закупівель в 300 млн гривень, ви можете заощадити 45 мільйонів.

Одна з найбільших проблем українського бізнесу полягає в тому, що всі процеси зав’язані на людях. Це правильна стратегія, поки бізнес маленький, але як тільки він виходить на рівень середнього і великого – системи і процеси стають первинні, під них підбираються фахівці. Просто закупити сировину або послуги може будь-яка людина, але зовсім інша справа організувати поставки на мільйони і мільярди гривень в рік. Я переконана, що довіряти такі суми можна тільки тим, хто навчений, знає і розуміє, як правильно керувати цими грошима, отримавши максимальний ефект для компанії. І мова не завжди йде про найнижчу ціну. Це можуть бути різні фактори: зручні терміни поставки і виконання робіт, високий рівень якості, оптимальні розміри партії поставки, рівень професійності виконавців, досвід проведення подібних проектів і т.д. Для того щоб грамотно керувати цими та іншими факторами, необхідно мати досить великі знання.

А де можна отримати такі знання?

Фахівці повинні володіти компетенціями, які на перший погляд, зовсім не пов’язані з закупівлями. Крім навиків у перемовинах, це і знання з фінансів та управлінського обліку, розуміння юридичних аспектів і законодавства, логістики, проектного менеджменту, сучасних технологій і багато чого іншого. А в Україні склалася ситуація, коли професія «фахівець із закупівель» є, а от де її опанувати невідомо. Саме тому впродовж останніх років ми багато інвестуємо в надання якісного контенту, навчальних програм і заходів. На початку червня 2019 року ми проведемо Першу міжнародну конференцію із закупівель та ланцюга постачання, яка ставить перед собою завдання надати максимально якісний контент для фахівців, залучених в ланцюг постачання, показати рівень розвитку цієї сфери у світі і ті горизонти, до яких нам треба прагнути.

А які світові тренди останніх років у сфері закупівель? На що нам варто звернути увагу?

У світі очікується чергова економічна криза, а це означає, що перед бізнесом стоятимуть нові виклики, а перед закупівельниками – нові завдання зі скорочення витрат, переходячи від простої «економії» до «цінності», яку закупівлі створюють для компанії.

Це можливо зробити через інновації та цифрову трансформацію, які в усьому світі вже давно дозволяють спростити багато процесів і є добрим інструментом для того, щоб зробити закупівлі прозорим, зрозумілими і створити для бізнесу ту цінність, на яку він очікує.

Close Menu

Підписатися:

Раз на місяць ми відправляємо дайджест з найпопулярнішими новинами з усього світу та раз на декілька тижнів - запрошення на наші події.
Ви можете відписатися від розсилки будь-якої миті.