Skip to main content

Інтерв’ю з Деббі Сорел – BSC FCIPS, комерційним оцінщиком в Кабінеті міністрів Великобританії. Розмовляла співвласниця компанії IPSM Вікторія Кравченко, експертка з комунікацій

"Сьогодні стало модно фокусуватися на стратегічному сорсінгу (ред. пошуку постачальників, що базується на загальній стратегії компанії). І це непогано. Проте багато хто ігнорує іншу, не менш важливу частину роботи – стеження за виконанням, власне, контракту і управління постачальниками"

Деббі Сорел

– Деббі, ви маєте значний досвід в закупівлях. Окрім очевидної діджиталізації функції, яку стрижневу зміну в закупівлях останніх років ви назвали б?

– Сфера, також, важлива. Я, наприклад, почала одразу зі складних ринків. Перша робота – і одразу у найвідомішій в Англії аптечно-фармацевтичній мережі The Boots. Моїм завданням, як помічника закупівельника, стало забезпечення безперебійності виробництва та перевірка якості сировини. Мені сказала одразу – твоя помилка та зупинка виробництва коштуватиме нам 2 млн фунтів. Так що ви уявляєте рівень відповідальності. Тоді я особисто з колегами їздила на виробництво наших постачальників, щоб на власні очі впевнитись в якості сировини для ліків. Перевірявся весь ланцюг постачання (якість, санітарні норми, зберігання на складах).

З роками я помітила, що фокус у спеціалістів із закупівель змінюється. Сьогодні стало модно фокусуватися на стратегічному сорсінгу (ред. пошуку постачальників, що базується на загальній стратегії компанії). І це непогано. Проте багато хто ігнорує іншу, не менш важливу частину роботи – стеження за виконанням, власне, контракту і управління постачальниками. Тобто ту роботу, якою я так прискіпливо займалася, коли тільки починала у 80-х.

Деббі Сорел – BSC FCIPS, комерційний оцінщик в Кабінеті міністрів Великобританії.

ПРО УПРАВЛІННЯ ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ

– До чого може призвести фокус лише на стратегічних функціях і нехтування управлінням постачальниками?

– Ми бачимо занадто багато втрат через надмірну зацикленість на стратегії замість звичайної роботи. Саме погане управління постачальниками призвело до чисельних скандалів із використанням рабського труда у Nike. Так, стратегічні закупівлі у них, можливо, і були на висоті, проте стеження за прозорістю ланцюга постачання та увага до рутинної роботи – допомогли б оминути такі неприємні випадки. Особливо, якщо виробництво компанії знаходиться за межами вашої країни. Тут потрібна подвійна увага, адже контролювати щось на відстані ще складніше. На мій погляд, краще знайти локальних партнерів , які зроблятьаудит постачальника за вас.

Виходить, що нам з вами, таким модним та сучасним, слід не забувати про те, з чого ми починали (з перевірок постачальника, операційної роботи), і в чому, власне, призначення закупівельника. Зниження ризиків можливе тільки, якщо ти уважний у своїй повсякденній роботі, а не лише у глобальних планах.

Зниження ризиків можливе тільки, якщо ти уважний у своїй повсякденній роботі, а не лише у глобальних планах

– Деббі, яку б пораду ви могли б дати українським спеціалістам із закупівель стосовно тонкощів управління постачальниками?

– У вас ніколи не вистачить ресурсів, щоб однаково якісно керувати всіма своїми постачальниками. Оберіть для себе стратегічно-важливих постачальників і більше часу витрачайте на управління відносинами саме з ними. Єдиний підхід із усіма не зіграє.

Важливо від самого початку визначити, з ким і які саме відносини ви хочете будувати. Наприклад, є сенс вибудувати більш тісні та плідні відносини із постачальниками bottleneck («пляшкового горлечка») (ред. категорій закупівель з обмеженою кількістю постачальників, на складних ринках або просто – життєво-важливих для компанії).

КРИТЕРІЇ ВИЯВЛЕННЯ ПРІОРИТЕТНОСТІ ПОСТАЧАЛЬНИКІВ

– Які критерії виявлення «важливості» постачальників ви використовуєте?

– Я рекомендую використовувати різноманітні інструменти аналізу. Наприклад, проаналізуйте своїх постачальників за допомогою простої матриці.

Тактичних постачальників (низькі витрати і низькі ризики) багато на ринку. Ви легко зможете їх замінити, тому ці відносини слід максимально спрощувати: автоматизувати або віддати на аутсорс. Не вкладайте занадто багато часу. Краще розібратися, як керувати відносинами і на чому економити. Тут справа більше за процесами іконтрактами, ніж «відносинами».

Стратегічні постачальники (високі ризики і високий рівень витрат) – це важливі категорії для вашого бізнесу. Саме тут вам і потрібно вибудувати максимально ефективні відносини.

Постачальник може давати відмінну якість, проте постійно затримувати надходження. І ваша компанія має відстежувати його «послідовність»

У будь-якому випадку, спочатку, вам потрібно проаналізувати можливі ризики та стрижневі категорії – і тоді ви зможете дуже добре управляти відносинами зі своїми постачальниками. Для більшої ефективності даної матриці потрібно, щоб у її розробку та до обговорень були підключені не лише спеціалісти із закупівель, але й інші департаменти. Крос-функціональність сьогодні дуже важлива, тож залучаємо всіх стейкхолдерів.

І, звісно, потрібен координатор проекту, який контролюватиме роботу на всіх етапах взаємодії, який перевірятиме якість роботи постачальника на кожному етапі. Постачальник може давати відмінну якість, про постійно затримувати надходження. І ваша компанія має відстежувати його «послідовність».

Leave a Reply

Close Menu

Підписатися:

Раз на місяць ми відправляємо дайджест з найпопулярнішими новинами з усього світу та раз на декілька тижнів - запрошення на наші події.
Ви можете відписатися від розсилки будь-якої миті.