Автор: Марина Трепова, CEO IPSM, Академічна лідерка CIPS в Україні
Марина Трепова підсумувала результативність власних прогнозів у сфері закупівель за 3 роки.
Хтось скаже: прогнозувати щось у ХХІ столітті – собі дорожче. А я відповім: зі спробами зазирнути у майбутнє завжди треба бути обережним. Так, у 1967 році американські футурологи прогнозували: на випадок, якщо у 2020-ому умовна домогосподарка не схоче користуватися механічними слугами (тобто роботами), їй зможуть допомагати супер-мавпи. І хоч у наших квартирах вже давно і сумлінно працюють роботи-пилососи, з іншою частиною футуристичної гіпотези – помилочка вийшла. Тому впевнена: будь-які «пророцтва» мають бути максимально логічними та виваженими, без зайвих фантазій.
Розумна провидиця не скаже вам точну дату та конкретну ситуацію, яка трапиться, правильна гадалка натякне і порекомендує підготуватися. Тільки ось людська психіка часто воліє «не бачити» і обирає заспокійливе «все буде добре». Саме тому така близька війна до останнього виглядала чимось неможливим. Та якщо ви працюєте у відділі закупівель – будь-який сценарій майбутнього має бути відпрацьований і розглянутий. Тим паче, що всі підручники з ризик-менеджменту враховують і пандемію, і війну, як можливі ризики.
Сутність, як не крути, одна: у вас завжди має бути план про всяк випадок; постачальники про запас і можливість швидко змінити свою закупівельну стратегію. Тобто добре, коли ваш закупівельний відділ СТАЛИЙ і в ньому використовуються актуальні закупівельні інструменти та рішення.
”Та якщо ви працюєте у відділі закупівель – будь-який сценарій майбутнього має бути відпрацьований і розглянутий. Тим паче, що всі підручники з ризик-менеджменту враховують і пандемію, і війну, як можливі ризики.
Впевнена: ті компанії, які вистояли сьогодні, швидше за все, вистояли б і в будь-яку іншу кризу. Вони пережили пандемію, і більшість з них – працює під час війни. Адже в основі їхніх закупівельних відділів — загальна підготовка до форс-мажорних обставин. І тут вже немає значення, чи буде це землетрус або напад прибульців.
Я вирішила проаналізувати свої блоги із закупівельними «пророцтвами», починаючи з 2019 року. Чесно кажучи, хотіла впевнитися, що в подібних публікаціях є сенс. А він, і справді, є…
2019
Ну що ж. Розпочнімо. У своїй статті «Майбутнє сфери закупівель сьогодні: що знають у Microsoft та McDonald’s?» за 2019 рік для Delo.ua мною розглядались 2 можливих глобальних сценарії розвитку закупівельної сфери.
І, дійсно, з кожним роком все більшого значення набуває так званий мережевий (локалізований) сценарій. Основна його мета – розвиток регіональних мереж та місцевих виробників, захист своїх ринків. Що ми маємо наразі? Коронакриза, Brexit, китайське питання, руйнування звичних ланцюгів постачання та війна – все це активно сприяє локалізації виробництв, у пріоритеті все частіше виявляються – місцеві постачальники. Як приклад, за 20 останніх років США втратили більше 5 млн робочих місць через торгівельний дисбаланс із Китаєм. А це сотні мільярдів доларів. Звісно, зараз ми бачимо зворотню тенденцію. Наказ Байдена зробити аналіз локальних постачальників та ланцюгів постачання в США, прискорення процесу локалізації у Великій Британії.
Тому більшість футурологів у закупівлях та, зокрема, Елуіз Епштейн (віце-президент AT Kearney) не помилилися, коли говорили, що з часом ланцюги постачання ставатимуть ще більш локальними.

Далі. У моїй статті 2019 року «Штучний інтелект, big data і відповідальне споживання» для Нового часу йшлося про світові тренди у сфері закупівель. Серед яких: Big data і використання штучного інтелекту.
Треба сказати, що з кожним роком ці тенденції стають все важливішими. І відбувається це через зсув фокусу на відповідальне споживання (або sustainability). А необхідну прозорість при цьому покликані забезпечувати, зокрема, цифрова трансформація закупівель та роботизація.
Відомий факт: ланцюг постачання часто відповідальний за 80% викидів вуглекислого газу. Тому з кожним роком підприємства відчувають все більшу необхідність зниження вуглецевого сліду в логістиці. І обирають для цього електричних дронів. Так, штучний інтелект, блокчейн, роботизація, використання дронів в ланцюгах постачання і 3D-друк вже стали нашою новою реальністю.
Із моїх нових спостережень хочу додати: оскільки закупівлі набувають все більшого значення і вимагають особливих знань, а автоматизація скорочує операційну рутинну роботу, – скоро мають з’явитись нові важливі «ролі» для закупівельників. Це=включатиме необхідність розробки стратегії, управління цифровими закупівлями, а також керівництво оперативною реалізацією та наглядом за технологічним ландшафтом закупівель. Так що нові «професії у професії» – велкам! Сюди ж – категорійні та ризик-менеджери (посади, які сьогодні на вагу золота в Україні).
2020
Традиційно саме у важкий кризовий період бізнес згадує, що потрібно не лише заробляти, але і звертати увагу на свої витрати й ланцюг постачання. Про це, зокрема, йшлося у моєму блозі для Mind «Еволюція закупівель: топ-5 змін в Україні» за 2020 рік. Треба сказати, що станом на січень 2023 року нічого не змінилося. Україна все ще знаходиться на етапі зародження ринку консалтингу та аутсорсингу закупівель. Але такі практики є і вони успішно дають компаніям економію від 30% до 90% в залежності від категорії. На жаль, війна трохи гальмує цей процес. Проте у світі аутсорсинг закупівель стає популярнішим кожен рік.

2021
А тепер детально пропоную проаналізувати статтю за 2021 рік «Точка неповернення. Нова реальність сфери закупівель» для Нового часу.
«На мою думку, враховуючи тотальну автоматизацію закупівельних процесів і ланцюга постачання, вже у найближчий час людству будуть потрібні нові способи забезпечення цифрової безпеки. А бізнесу доведеться переосмислити уявлення про місце спеціаліста із закупівель в компанії та покласти на нього більш стратегічні завдання».
Станом на 2023 рік ми бачимо, як розвивається і якої небувалої, стратегічно-важливої ваги набирає професія спеціаліста із закупівель. Адже кризові часи показали власникам компаній, хто «вирішує» і від кого залежить їх прибуток.
Ще «пророцтво»: «…відбуватиметься подальший зсув фокусу з економії на справжні переваги і цінності для компанії з урахуванням потенційних ризиків».
Треба сказати, що коронакриза та війна показали, наскільки важливим для компанії виявилось використання категорійного і ризик-менеджменту в закупівлях. І наскільки неефективним може бути вибір найдешевшого постачальника без урахування його надійності.
Ну, і чим далі, тим більше людство (принаймні Західна цивілізація) «буде зважати на екологічну складову.., особливо це стосуватиметься сфери публічних закупівель. Далі будуть підтягуватись комерційні компанії». І дійсно, маємо змогу бачити, як з кожним роком цього все активніше вимагають політичні сили та економічні обставини.

І публікації 2022 року, яких не існує.
У 2022 році – прогнозів ми не робили. Як то кажуть – не до цього було, проте в мене вже є думки на новий рік.
Про рік 2023
На сьогоднішній день впевненим можна бути тільки в одному: українських спеціалістів із закупівель очікує така собі «визначена невизначеність». Авжеж, прогнозувати щось важко, та, тим не менш, можна подивитись на приклад «вчорашньої» історії, – я про минулий рік. Подивіться на роботу вашого відділу закупівель у 2022 році – і на основі цього визначте:
- можливі майбутні ризики;
- те, як ці ризики можуть вплинути на ваш бізнес; та
- відповідальних.
У ваших руках дещо безцінне – досвід і перша перемога. Адже пережити постпандемічний (читай – все ще пандемічний) період та активні бойові дії в країні – здатний далеко не кожен бізнес і закупівельний відділ.
Проаналізуйте: що саме вам допомогло вистояти та що заважало. Прокачуйте свої скіли і не бійтеся нововведень у закупівлях під час кризи. Згідно із опитуванням телеграм-каналу Закупівлі_News, 54% українських закупівельників сказали, що розпочали або прискорили апґрейд своїх відділів у 2022 році. І навіть якщо щось не вийшло – не здавайтеся. Адже будь-яка криза – це не привід впадати в анабіоз, скоріше навпаки – ви маєте активізуватись та стати сильнішими.
Procurement-футурологи кажуть, що у майбутньому ланцюги постачання здатні будуть врятувати світ. Якщо ж говорити про наші реалії сьогодні, можна із впевненістю сказати: українські відділи закупівель вже рятують, як мінімум, свої компанії за форс-мажорних і несприятливих умов коронакризи та війни.