Skip to main content

Використання штучного інтелекту, відповідальне (екологічне) споживання, цифрова трансформація, прозорість та аутсорсинг закупівель – ключові напрямки розвитку закупівель та supply chain у світі.

Текст: Вікторія Кравченко, директор з маркетингу компанії IPSM

Світ змінюється, а разом із ним змінюється й підхід до закупівель. Зокрема, про це йшлося на Першій конференції з управління закупівлями та ланцюгом постачання, яка відбулася 5–6 червня 2019 р. у Києві за участі 10 міжнародних експертів із Великобританії, Швейцарії, Нідерландів, ОАЕ та інших країн.

Менеджер з планування в Bridgestone EMEA, засновник scmdojo.com, доктор Муддассір Ахмед вважає, що не можна сприймати ланцюг постачання окремо від загальної стратегії компанії. І хоча компанії все ще сконцентровані лише на зниженні витрат, необхідно пам’ятати про 4 головні складові Supply Chain: люди, процеси, системи та реалізація. І тоді ваш бізнес буде успішний за умови прозорості всього закупівельного процесу.

The Body Shop, наприклад, спочатку позиціонували себе як косметичний бренд, який не тестує свою продукцію на тваринах. Згодом з’ясувалося, що через недостатню прозорість їхньої системи закупівель стверджувати це надалі видалося неможливим. Компанії навіть довелось змінити своє маркування — а це мільйонні витрати!

Д-р Муддассір Ахмед (ОАЕ)
Як розробити стратегічний план ланцюга постачання

Як зробити ланцюг постачання більш прозорим?

У цьому допоможуть розробка чітких правил для тендерів, використання достовірної інформації та впровадження систем управління даними (ERP, SRM, CRM і т.д.). Оптимізувати закупівельний процес лише за допомогою технологій неможливо.

За словами радника з закупівель у Cloud Optics Limited, екс-СРО Rolls Royce Річарда Бомонта, недостатньо впровадити у своїй компанії «розумну» систему управління чи електронний торгівельний майданчик і вважати, що процес закупівель повністю налагоджений та прозорий. Тільки використання новітніх технологій кваліфікованими спеціалістами в підсумку дасть позитивний результат. Він вважає, що необхідно не просто витрачати кошти на нововведення, а правильно використовувати поєднання процесів, фахівців і технологій, щоб замість нового електрокару не отримати Теслу з паровим двигуном.

«Звісно, сучасні ІТ-технології можуть звільнити бізнес від обмежень традиційної інфраструктури. Та перед запровадженням у своїй компанії сучасного програмного забезпечення потрібно провести аудит, аби отримати цілісне уявлення про існуючу ситуацію, виключити можливість шахрайства і вже потім успішно оптимізувати весь закупівельний процес. Робити це мають лише справжні професіонали»,— говорить СЕО компанії IPSM Марина Трепова.

На думку експертів, висококваліфіковані кадри у сфері закупівель сьогодні повинні вміти працювати з цифровими даними, автоматизованими транзакціями. І головне — саме від них залежить, із якою швидкістю компанія впроваджуватиме нововведення. І це не лише про технології.

Як вважає директор із розвитку міжнародного бізнесу CIPS Вілл Бітті, сучасний світ ставить перед фахівцями у сфері закупівель багато викликів: шахрайство, корупція, виключення можливості придбання товарів, в яких використовувалась наддешева робоча сила та неякісна сировина. Особливої ваги набувають етичні моменти.

Річард Бомонт
Радник з закупівель у Cloud Optics Limited, екс-СРО Rolls Royce (Велика Британія)
Як досягти успішної трансформації закупівель за допомогою людей, процесів, технологій, ризиків і управління змінами

Чому майбутнє — за сталим розвитком

Концепція сталого розвитку (англ. Sustainable development) ще ніколи не була настільки актуальна для бізнесових структур, як сьогодні. Глобальне потепління, забруднення атмосфери, бідність та використання дитячої праці — все це спонукало ООН розробити загальний план дій до 2030 р., мета якого—навчитися задовольняти потреби сучасного суспільства, не ставлячи під загрозу розвиток майбутніх поколінь.

«Усталеність — це не просто про екологію, це про відповідальне ставлення до всіх сфер життя та виробництва. Sustainability має збалансувати економіку, навколишнє середовище, соціальні та етичні моменти. Нестабільність світової економіки довела, що організація роботи підприємств має бути більш усталеною, орієнтуватися на управління ризиками і «безпечність» ланцюга постачання. Іншими словами, ви повинні знати, яка «історія» у придбаних вами товарів чи сировини»,— вважає власник та керівник проектів для ланцюга постачання в Mutatis Mutandis Пол Деннеман.

Наразі Україна займає 39 місце серед усіх країн світу з досягнення цілей сталого розвитку. На думку Пола Деннемана, результат непоганий, але є ще над чим працювати.

Підходи до ведення бізнесу в світі змінюються. Тепер успіх компаній вимірюється не лише в доларах, але й з позиції усталеності. Наприклад, одна з найуспішніших транснаціональних корпорацій IKEA вже давно використовує концепцію сталого розвитку у власному виробництві. Компанія слідкує за прозорістю свого ланцюга постачання і відмовляється працювати з фірмами, які використовують наддешеву робочу силу. Також намагається мінімізувати відходи, що не заважає їй заробляти мільярди, навпаки, усталеність — це шлях до зростання.

«Авжеж, перехід на економіку сталого розвитку неможливий без активної участі уряду та всього суспільства. Проте я впевнена, що фахівці з закупівель мають взяти на себе ініціативу і почати працювати, враховуючи sustainability, хоча б в межах підконтрольного їм ланцюга постачання. Як мінімум — заради співробітництва з закордонними корпораціями та залучення європейських інвестицій, як максимум— заради майбутнього наших дітей»,—підсумовує Марина Трепова.

Варто пам’ятати, що тільки налагоджений, сталий закупівельний процес дозволяє збільшити прибутковість компанії. Саме на цьому наголошували спікери у своїх доповідях та воркшопах протягом двох днів конференції.

Як вважає директор із розвитку міжнародного бізнесу CIPS Вілл Бітті, сучасний світ ставить перед фахівцями у сфері закупівель багато викликів: шахрайство, корупція, виключення можливості придбання товарів, в яких використовувалась наддешева робоча сила та неякісна сировина. Особливої ваги набувають етичні моменти.

Пол Деннеман
Керівник проектів для ланцюга постачання в Mutatis Mutandis (Нідерланди)
Сталий розвиток: якого кольору ваш ланцюг постачання?
Відмінності та подібності традиційного та сталого управління ланцюгами постачання.

«Ми створили майданчик для ефективної комунікації між провідними українськими та міжнародними експертами у сфері закупівель, аналога якому в Україні ще не було, — завершує Марина Трепова. — Зважаючи на успіх нашого першого заходу, ми плануємо провести наступну конференцію 27–28 травня 2020 р. на тему ефективності закупівель та ланцюга постачання. Разом зі спікерами ми спробуємо відповісти на питання: «Як фінансується ланцюг постачання: інструменти, підходи, джерела?», «Бонуси для закупівельників: ЗА і ПРОТИ?», «Яким має бути оптимальний розмір відділу закупівель?», «Як розрахувати вплив закупівель і ланцюга постачання на фінансові показники компанії, на P&L?», «Як розрахувати ROI в закупівлях?», «Як розмовляти з фінансистами однією мовою?», «Чи може категорійний менеджмент принести додаткові прибутки компанії?». Буде захоплююче, корисно і головне — стратегічно важливо для розвитку галузі».

Close Menu

Підписатися:

Раз на місяць ми відправляємо дайджест з найпопулярнішими новинами з усього світу та раз на декілька тижнів - запрошення на наші події.
Ви можете відписатися від розсилки будь-якої миті.