Глобальна логістика глибоко хвора. І якщо ще нещодавно здавалося, що вихід із ситуації є, то чим далі – тим більш складнішим стає шлях. Яскравий приклад: на зміну проблемам із переповненими доками в портах – прийшла проблема перевантажених складів через відсутність водіїв вантажівок. Заворушення та невідповідності лише посилюються. Частково – через зростання посткризового попиту, який можна було передбачити…
Що ж може допомогти у цьому нестабільному та швидкому світі? – Відповідь: прогнозування та планування.
Прогнозування на найближче майбутнє – важлива стратегічна частина роботи фахівців із закупівель та ланцюга постачання. Звичайно, перше, що всі рекомендують, це читати більше економічної аналітики у своєму секторі. Але річ у тому, що для кращого функціонування відділів закупівель необхідно враховувати надто багато факторів, які у звичайні новини не входять. І доводиться постійно збирати цю аналітику із різних джерел. А потреба у конкретній помісячній аналітиці виникає завжди і з різних категорій.
Така потреба покриває Purchasing Managers’ Index™ або PMI™. Це унікальний індикатор економічного стану, який формується на основі опитування голів закупівельних відділів у виробничій галузі для глибшого розуміння кон’єктури ринку. Надалі цей індекс використовується закупівельниками, які його придбали.
Дані індексів PMI базуються на щомісячних дослідженнях, що проводяться серед ретельно відібраних компаній, здатних дати реальну картину ситуації на ринку.
”PMI публікують лише кілька компаній у світі, серед них: Markit Group, Institute for Supply Management, Singapore Institute of Purchasing and Materials Management (SIPMM)
Дані збираються як певних країн, і, скажімо, для континентів. Така інформація є відображенням світової економіки. Дані збираються через опитувальники у сотнях компаній по всьому світі. Завдяки PMI фахівці із закупівель (зазначу, що коло зацікавлених у такій інформації – набагато ширше) одержують ранній прогноз економічних подій у своєму секторі, до того як вийдуть офіційні дані щодо країн та регіонів.
Індекси відстежують такі змінні:
- Нові замовлення
- Виробництво. Тут йдеться про швидкість та напрямок зміни рівня виробництва
- Зайнятість. Відстежується збільшилася або, навпаки, зайнятість у певній галузі зменшилася
- Постачання. Тут питання зміни швидкості доставки.
- Запаси. Збільшилися чи зменшилися запаси?
- Запаси клієнтів. Тут оцінюється рівень запасів клієнтів підприємства.
- Ціни. Як змінилися ціни?
- Імпорт…
Багато хто спитає, як можна довіряти стороннім думкам, нехай навіть думкам менеджерів великих компаній?
До вибору компаній-учасників PMI підходять дуже ретельно. Дослідження ґрунтуються на реальних фактах та статистичних даних лише ключових гравців на ринку.
Значення індексу вище 50% свідчить про розширення виробничого сектора; значення ж нижче 50% свідчить про його скорочення.
Дослідження допомагають зрозуміти реальну економічну ситуацію за такими важливими показниками як:
- Об’єми виробництва,
- Нові замовлення,
- Експортні замовлення,
- Складські запаси,
- Зайнятість,
- Цінові тренди,
- Показники постачальників…
Історична ретроспектива показує, що дані PMI майже повністю відповідають даним ВВП після їх публікації. Тільки PMI випереджає появу інформації про ВВП на кілька місяців.
БІЗНЕС-СИТУАЦІЯ: «підйом-падіння»
Це класична ситуація, коли економічні підйоми чергуються з падіннями. Згадаймо, що характерно, наприклад, для періоду економічного розвитку? Зростання зайнятості (падіння безробіття) та підвищення попиту на сировину.
Якщо тут відбувається різкий «бум», а не помірний розвиток, то логічно припустити, що звідси виникне нестача фахівців, і станеться збільшення термінів постачання. До чого ж призведе низка таких закономірних подій? Звичайно, якщо попит перевищує пропозицію, ціни зростають. У такому разі підвищується зарплата працівникам (найчастіше) і, відповідно, підвищується ціна на товар.
Так ось, дослідження PMI якраз допомагають проаналізувати темпи економічного розвитку та ринок, встановити відношення між попитом та пропозицією. Спираючись на такі дані, фахівці із закупівель можуть робити ефективні висновки.
Закупівлі сировини, постачання та ціни
Ситуація: зростання попиту на сировину. У такому разі закономірно виникають виробничі обмеження, тому – терміни постачань подовжуються (а індекс термінів постачання падає нижче, за критичну позначку 50 балів), що в результаті призводить до зворотньої залежності між закупівлею та швидкістю постачань.
Збільшення замовлень призводить до затримок у постачаннях. А що відбувається, якщо попит на ринку постачальників перевищує пропозицію? Звичайно, це призводить до зростання ціни на сировину. Тобто: існує пряма залежність між обсягами промислового виробництва та цінами на сировину. Проте зміни в обсягах виробництва випереджають зміни у цінах на сировину.
Наприклад, через наслідки коронакризи індекс виробничої активності PMI Китаю наприкінці лютого 2020 року опустився до 35,7 пунктів, що вказувало на сильний економічний спад.
На мій погляд, PMI сьогодні – це один із найнадійніших випереджаючих індикаторів для оцінки стану економіки та галузей на допомогу спеціалістів із закупівель, а також постачальників. Проте, вносити кардинальні зміни до ваших закупівельних планів, я б все ж таки рекомендувала після того, як «поворот» в економіці підтвердять ще кілька джерел. Але прийняти вчасно до відома інформацію від PMI (і в жодному разі не ігнорувати її!) – просто життєво необхідно.
Джерела:
https://www.markiteconomics.com/
https://www.investopedia.com/
https://tradingeconomics.com/
https://en.wikipedia.org/